Пређи на главни садржај

TOP 10 pročitanih knjiga u 2021.

 


🌟U trenutku kad otvorim novi planer uvek se spontano dogodi da počnem da razmišljam o prethodnoj godini i o svemu što se u njoj zbilo. Kako svoj veliki deo vremena posvećujem tome da uživam u pisanoj reči, poželela sam da se prisetim šta sam to čitala u 2021.godini i onako, iz glave, dozovem naslove koji su ostavili najjači utisak na mene.😁


🌟Nisam proveravala svoj Goodreads nalog, niti bacala pogled u svoj 2021. planer. 
Ova lista koju vidite dole je moja najopuštenija preporuka za čitanje koju ćete naći, neusiljena i iskrena (right from the heart):

10. Damin gambit, Volter Tevis - psihološka drama, intenzivna i inspirativna!♟♟♟ Više o utiscima o romanu čitajte na ovom linku!


9. Vi ste sigurno rod, Fransoa-Gijom Loren - publicističko delo, refleksivno i sa istorijskom temom. Francuski autor, tema iz srpske istorije, o novinaru istraživaču koji pokušava da odgonetne tajnu misterioznog čoveka sa naših prostora - više o romanu pročitajte na ovom linku.


8. Ostrvo pelikana, Miodrag Majić - emocionalno najteži roman, dovešće u pitanje mnoge vaše životne stavove i  odluke, i to sve uz napetu radnju i odlično portretisane likove. 


7. Veriti, Kolin Huver - psihološki triler o kome i dalje razmišljam - must read ako niste do sad!🎯


6. Došljaci, Milutin Uskoković - romantični stari Beograd, sneg i ljubavna drama. Klasično pripovedanje, bogato i široko, baš kao i slovenska duša. Roman je melanholična mešavina davnih vremena i večnih tema.



5. Uhvati zeca, Lana Bastašić - post-yugo tema sa elementima fantastike, Ferante-Balkan-style🐰 Vredi čitati jer Lana ima mnogo potencijala. Što se ovog romana tiče, metafora na kraju je usiljena, a pogovor autorke na kraju knjige je prilično potcenjivački prema publici i, realno, nepotreban. 



4. Život pre čoveka, Margaret Atvud - mračna psihološka (mono)drama o otuđenju, savremenom dobu i poziciji ljudskog bića u njemu - kroz međuljudske odnose pune tišine i ćutanja, Atvudova je napisala sjajnu psihološku studiju.


3. Očevi i oci, Slobodan Selenić - porodična tragedija, društvena kritika i dalekovidost pisca, sve u jednom romanu. Posleratni Beograd, ranjen, a pun optimizma koji se lako pretvara u zalet komunizma i rušenje starih vrednosti. Selenić je stvorio žive, autentične likove kroz čije stavove upoznajemo istoriju i intimne živote tadašnje porodice.


2. Moja genijalna prijateljica, Elena Ferante - odrastanje, formiranje ličnosti, životni izbori - uz bogato i slikovito pripovedanje nesumnjivo talentovane, misteriozne autorke koja svoje romane potpisuje pseudonimom Elena Ferante.💖 Ovaj navedeni roman je prvi od četiri iz takozvane "Napuljske tetralogije".



1. Tvrđava, Meša Selimović - savršen roman koji ima sve kvalitete remek-dela!✔✔✔🤍

U pitanju je roman 20.veka, u kome se susreću teme ljubavi, prijateljstva, društva, morala... Ovo je celovito književno delo kome volim da se vraćam, u kome sam našla toliko mudrosti i čovekoljublja da me je duhovno osvežilo i preporodilo.



Dragi moji, ovo je bila moja TOP 10 lista romana za 2021.godinu. Pored navedenih, želim da vam skrenem pažnju i na Cenu radosti - Nožem u srce, Stivena Eriksona, Srebrni put Stine Džekson, Folirante Mome Kapora i na romane S nama se završava i Surova ljubav Kolin Huver. Svaki od njih je na svoj način zanimljiv i vredan pažnje.
Nadam se da vam se lista dopala, a biće sličnih uskoro. Dopada mi se ovaj način predstavljanja književnih dela jer mnogo toga mogu da vam kažem u malo reči. Nadam se da se i vama dopala ova Top 10 lista i da ste našli neki naslov i za sebe! 😀

Stay inspired and read! 📖💗

Natašina Čitaonica 2022. © Nataša Kasaš

Pratite na mrežama: Instagram   Facebook Goodreads



Коментари

Популарни постови са овог блога

Čitam: Očevi i oci, Slobodan Selenić

 Ovo je roman koji govori o burnom istorijskom periodu od kraja Prvog do kraja Drugog svetskog rata. Lokacijski je smešten u Beograd , a prati tri generacije jedne porodice.  Porodicu Medaković upoznajemo kroz perspektivu Stevana Medakovića , Milutinovog sina i Mihajlovog oca. Njegovo pripovedanje započinje u Engleskoj, gde se Stevan školuje i upoznaje Elizabetu , svoju buduću ženu, koju dovodi u posleratni Beograd, tada nerazvijeni, postorijentalni grad koji nije našao ni svoj identitet ni mesto u savremenoj Evropi. Početak parlamentarizma i pokušaj demokratije koji se ruši pod težinom rastućeg komunističkog pokreta neodoljivo je referentan i na sadašnje prilike te je sasvim razumljivo zašto je Selenić ovaj roman uspeo da objavi tek 1985. „Po uverenju komunista krivično zakonodavstvo postoji da bi štitilo njihovu vlast, a pojedini paragrafi ne služe kažnjavanju pravih prestupnika , već ućutkivanju, suzbijanju i progonu neistomišljenika. To se najlakše postiže širokim i krajnje neod

Čitam: Ostrvo pelikana, Miodrag Majić

Ostrvo pelikana, Miodrag Majić   Ostrvo pelikana, Miodrag Majić   ◊ Nikada ne mislimo dovoljno o tome na koliko se sve načina može uticati na tok nečijeg života. Poneka usputna odluka, reč, neizmerena, a izrečena, mogu da sruše ili osvetle nečiji svet. Živimo u trenutku u kome nema mesta za duboka promišljanja, nema vremena da zastanemo i posmatramo. Da merimo, pa da sečemo. Zato volimo da verujemo u sudove i pravdu. To nas uljuljkava, skida teret odgovornosti sa naših leđa: mi živimo svoje male živote, a za kaznu ima ko da se brine. Naša sa vest je čista. Zagledamo li se dublje u u bilo čiji život, videćemo da je sastavljen iz pažljivo tkane mreže naizgled nasumičnih događaja, slučajnih susreta. Onda, u jednom trenu, vidite uzročno-posledičnu, neumoljivu vezu koja je uporno, od prvog momenta, poput efekta leptira, vodila do neočekivanog obrta, do stanja koje je nemoguće vratiti na početak. ◊ Koliko taštine sadrži jedna ispravna odluka, koliko licemerja u svakom saopštavanju

Kamij Lorans, Mogla bih to biti ja - preporuka za čitanje

  Zahvaljujući izuzetnim preporukama sa #bukstagram profila Manjini naslovi ovaj je roman našao put do mene.  Zaista sam srećna što ima mnogo profila i blogova koji u današnje vreme svoj sadržaj kreiraju na taj način da do vas stignu realne preporuke za čitanje i koji prave naslove i dobre autore izvode na svetlost dana gotovo svakodnevno! Tako je i roman Mogla bih to biti ja došao do mene, a samim tim i ova "vanredna preporuka" do vas. Da pređemo na štivo! Kamij Lorans je napisala jedan od najinteresantnijih romana koje sam pročitala ove godine. Ova psihološka drama je kolaž jedne priče ispričane iz više perspektiva. Svaka od njih nam daje novi ugao gledanja, novu percepciju kroz naraciju protagonistkinje Kler , četrdesetosmogodišnje profesorke, razvedene žene i majke dvoje dece.  Ona svoju priču izlaže u formi dnevničkih zapisa, a za tom varijantom događaja idu i beleške psihijatra, bivšeg supruga i spisateljice Kamij. Svi su upleteni u tumačenje događaja, svi imaju sv