Пређи на главни садржај

Čitam: Andre Žid, Marko Aurelije i Tom Henks



 Ovaj bih post opušteno nazvala "prolećni kombo". Jedan roman, jedna zbirka priča i jedan filozofski traktat o stoicizmu.  Ko bi rekao da tako razločite knjige mogu da se čitaju jedna za drugom! Meni nije smetalo, naprotiv, uživala sam u potpuno različitim temama, a i istorijskim razdobljima. Ovo su moji utisci: 


Andre Žid, Pastoralna simfonija

 

 Ovo je ljubavni roman francuskog nobelovca, obimom kratka pripovest o zabranjenoj ljubavi i snazi reči, dobrote i ćutanja.


Radnja romana podseća na antičku tragediju propuštenu kroz filter 19.veka, a ispričana je u formi dnevničkih zapisa iz pera glavnog junaka. Motiv koji se kroz čitavu radnju provlači je slepilo.

Protagonista, pastor sa obronaka Alpa, koji je veran u služenju zajednici, u želji da učini dobro delo, dovodi sebe u situaciju da se podsvesno udaljava od porodice idući za potrebama svoje duše i srca. On želi da pomogne devojci slepoj od rođenja, siročetu kome nadenjuju ime Gertrurda.

Kroz napore da je socijaluizuje, osposobi za život, nauči čitanju i pisanju, on otkriva čitav jedan svet za koji je on, kao i mnogi drugi, ostao slep. Opisi predela koje Gertrurda ozareno zamišlja prevazilaze lepotu na koju su naviknute oči koje svakodnevno istima nehajno prolaze. Slušajući nju, dobijamo utisak da se i nama neki čistiji, naivniji vid rađa, oslobođen od iskustva i predrasuda.

Pastoralna simfonija, imenovana po Betovenovoj kompoziciji, šalje nam upozorenje da smo često slepi za sopstvena i tuđa osećanja i potrebe. Nekad možemo da nađemo put koji bi nas oslobodio, a nekad bude prekasno. Ako se ne probudimo na vreme...



Tom Henks, Netipičan tip



Netipičan tip

 Kao što je neko rekao, "everyone's favourite uncle", Tom Henks, dobri duh Holivuda, najprijateljskije lice koje ćete videti na ekranu, a, po svemu sudeći, i prijatelj sa najzabavnijim anegdotama.

Ova zbirka kratkih priča obiluje nepretencioznim humorom i svakodnevnim temama. Jednostavan jezik, opušten pristup likovima i čitaocu me je naveo na zaključak da je ova knjiga napisana s namerom da nas relaksira i udalji od "torture svakodnevice", rokova, briga, stresova.

Iz tog sam razloga odlučila da je ne pročitam odjednom, već mi je ostala na stolu da je natenane listam svaki put kad osetim potrebu da pauziram i napunim baterije.





Marko Aurelije, Meditacije ili Samom sebi




Meditacije ili Samom sebi

 Ova je knjiga na prilično zanimljiv način došla do mene. Gledala sam film! Advokat koji se zavetuje na ćutanje sve dok ne osveti ubistvo svoje porodice bilo je dovoljno od sinopsisa da me privuče da narednih sat i po provedem uz ekran. Imao je jednu knigu uz sebe iz čijih je poruka crpio snagu da podnese patnju i da se fokusira na svoj cilj. Knjiga se zvala Meditacije. Odmah sam je upisala na listu za čitanje, i, evo je najzad i pred vama!

„Budi kao stena o koju se talasi neprestano lome. Ona stoji nepokretna, a more koje oko nje besni postepeno se smiruje. Nikad nemoj reći: Teško meni, jadniku! Nego: Blago meni što se ne bojim budućnosti iako mi se to desilo. To nije nikakva nesreća, ali je sreća podneti to hrabro.“

„Svako živi samo u sadašnjosti i samo nju gubi.“

„Često sam se čudio kako to da svako više voli sebe nego drugog, a ipak manje ceni svoje sopstveno mišljenje o sebi, nego mišljenje drugih ljudi.“


Mnogo poučnih i na sebe i život primenjivih promišljanja su uvek preporuka za kućnu biblioteku. 







Natašina Čitaonica 2021. © Natasa Kasas

Pratite na mrežama: Instagram   Facebook Goodreads


 

Коментари

Популарни постови са овог блога

Čitam: Očevi i oci, Slobodan Selenić

 Ovo je roman koji govori o burnom istorijskom periodu od kraja Prvog do kraja Drugog svetskog rata. Lokacijski je smešten u Beograd , a prati tri generacije jedne porodice.  Porodicu Medaković upoznajemo kroz perspektivu Stevana Medakovića , Milutinovog sina i Mihajlovog oca. Njegovo pripovedanje započinje u Engleskoj, gde se Stevan školuje i upoznaje Elizabetu , svoju buduću ženu, koju dovodi u posleratni Beograd, tada nerazvijeni, postorijentalni grad koji nije našao ni svoj identitet ni mesto u savremenoj Evropi. Početak parlamentarizma i pokušaj demokratije koji se ruši pod težinom rastućeg komunističkog pokreta neodoljivo je referentan i na sadašnje prilike te je sasvim razumljivo zašto je Selenić ovaj roman uspeo da objavi tek 1985. „Po uverenju komunista krivično zakonodavstvo postoji da bi štitilo njihovu vlast, a pojedini paragrafi ne služe kažnjavanju pravih prestupnika , već ućutkivanju, suzbijanju i progonu neistomišljenika. To se najlakše postiže širokim i krajnje neod

Čitam: Deca zla, Miodrag Majić

„Postoje stvari koje je bolje nikada ne saznati. Ne postajemo od svake istine bolji.“  Baš u trenutku kada sam okrenula poslednju stranu romana i uzela telefon da pogledam šta ima novo na voljenom nam instagramu, na #branasbookclub je započeta diskusija o Miodragu Majiću i Deci zla . Divna koincidencija i savršena prilika da svoje sveže utiske podelim sa još mnogo ljubitelja književnosti i dragom Branislavom Antović.  Moram da kažem da se moj prvi utisak o Vulkanovoj knjizi nije promenio: ovo je roman koji ima intrigantnu i neobičnu temu, donekle tipiziranog i psihološki nedovoljno portretisanog glavnog junaka. Ipak, ono što bih rekla da je svetla tačka ovog romana je odabir tema. Poslednjih nekoliko godina smo potopljeni jugo-lit talasom, talasom istorijskih i pseudoistorijskih romana, pokušajima da se iskristališe prošlost, kako daleka, tako i bliska.  Deca zla takođe kao jedan od događaja uzimaju ratove devedesetih i njihov produkt – decu zla. Decu koja su se rodila i živela

Kamij Lorans, Mogla bih to biti ja - preporuka za čitanje

  Zahvaljujući izuzetnim preporukama sa #bukstagram profila Manjini naslovi ovaj je roman našao put do mene.  Zaista sam srećna što ima mnogo profila i blogova koji u današnje vreme svoj sadržaj kreiraju na taj način da do vas stignu realne preporuke za čitanje i koji prave naslove i dobre autore izvode na svetlost dana gotovo svakodnevno! Tako je i roman Mogla bih to biti ja došao do mene, a samim tim i ova "vanredna preporuka" do vas. Da pređemo na štivo! Kamij Lorans je napisala jedan od najinteresantnijih romana koje sam pročitala ove godine. Ova psihološka drama je kolaž jedne priče ispričane iz više perspektiva. Svaka od njih nam daje novi ugao gledanja, novu percepciju kroz naraciju protagonistkinje Kler , četrdesetosmogodišnje profesorke, razvedene žene i majke dvoje dece.  Ona svoju priču izlaže u formi dnevničkih zapisa, a za tom varijantom događaja idu i beleške psihijatra, bivšeg supruga i spisateljice Kamij. Svi su upleteni u tumačenje događaja, svi imaju sv