Пређи на главни садржај

Čitam: Iz Rima s ljubavlju, Džuls Vejk

Iz Rima, s ljubavlju, Džuls Vejk



 

 Ovo je moj prvi susret sa Džuls Vejk, a za sada i jedini mogući. Pored romana Iz Rima s ljubavlju, ona je objavila i sledeće naslove: Iz Italije s ljubavlju, Iz Pariza s ljubavlju ovog Božića i Bekstvo na rivijeru. Nažalost, kod nas je objavljen samo roman o kojem ću danas pisati.

 

 Radnja romana se vrti oko Lise i Vila. Njih dvoje se poznaju od detinjstva i znaju sve, ili gotovo sve, jedno o drugome. Vil dolazi iz bogate porodice – preduzetnik je, vlasnik paba, i na putu je da ostvari svoj dečački san – da otvori autentični italijanski restoran. Lisa je učiteljica koja je čitav život provela sa bakom. Majka joj je umrla mlada, a otac – poreklom Italijan, se nikada nije interesovao za nju. Nakon što slučajno pronađe majčin prsten uz poruku kojom je majka obavezuje da prsten vrati Vitoriju Vetezeu, svom ocu,  Lisa polako shvata da joj je jedina šansa da ga sretne put u Rim. Budući skromnih primanja, ona nakon mnogo dvoumljenja, prihvata Đovanijevu (on radi u Vilovom pabu i opčinjen je Lisom, onako dečački, ali sve ostaje na lakom flertu između njih) ponudu da odsedne u njegovom (salonskom) stanu. 

Njenu radost što putuje malčice kvari činjenica što će joj domaćin i vodič biti navalentni Đovani. Taj neprijatan osećaj, ispostavlja se, će postati zanemarljiv kad na letu ugleda Vila i shvati da će i on sve vreme biti na istom mestu sa njom. Razlog što su sada u neprijateljskim odnosima i što ne razgovaraju - osim kada žele da jedno drugo isprovociraju sarkastičnim upadicama - nije jednostavan. Njihovo se prijateljstvo produbilo kada je Lisa par meseci ranije nakratko radila u pabu da dopuni budžet. Preraslo je u obostrane simpatije, što se završilo time da su proveli nezaboravnu noć zajedno. Uprkos obećanju, Vil je nije pozvao ni tog dana, ni te nedelje.  Ostavljena bez objašnjenja, Lisa je bila slomljena i razočarana. Sve dobro što je mislila o njemu, on sam je poništio. 

Nedugo zatim saznajemo da Đovani mora hitno da napusti Rim i ostavlja ovo dvoje ljudi da se sami snalaze u Večitom gradu. Primorani da neprijateljstvo i prećutana osećanja ostave po strani zarad postizanja ciljeva zbog kojih su i došli u Rim, njih dvoje su prinuđeni da se okrenu jedno drugome. Da postanu ono što su bili nekada. Ono što su oduvek bili.

 Džuls Vejk, pored divne ljubavne priče, donosi i nešto neočekivano u ovaj roman. Takav dar za deskripciju, nadahnuto opisivanje svih znamenitosti Rima, do u tančine, zaista daje osećaj da ste tamo. Koloseum, Fontana di Trevi, Španske stepenice, sve nam je pruženo kao na razglednici – Rim oživljava pred našim očima. Njegova prošlost i sadašnjost plešu svoj zavodljivi ples, ulice, trgovi i spomenici u svoj svojoj lepoti blistaju slavom i veličinom i bude maštu. 

Pored toga, u prilici smo da doživimo i sve autentične ukuse Italije, natenane, kao kad slušamo simfiniju: od maslinovog ulja i balzamika, preko paste do aperola, vina i delicija. Prepuštajući se zavodljivim čarima najboljeg što Italija ima da ponudi, lagano vođeni tečnim pripovedanjem Džuls Vejk, otkrivamo i prava, potisnuta osećanja koja Vil i Lisa gaje jedno prema drugome. 

Svaka scena je postavljena filmski, dinamična i intenzivna, magnetizam njihove privlačnosti prisutan na svakoj stranici je toliko sugestivan, da ćete teško ispustiti knjigu iz ruku.

 Topla preporuka svakome ko voli putovanja, hranu i „enemies-to-lovers“ zaplet.

 

Natašina Čitaonica 2020.© Nataša Kasaš

Pratite na mrežama:     Instagram Facebook


Svoj primerak knjige Horizonti Nataše Kasaš naručite klikom na ovaj link

Коментари

Популарни постови са овог блога

Čitam: Očevi i oci, Slobodan Selenić

 Ovo je roman koji govori o burnom istorijskom periodu od kraja Prvog do kraja Drugog svetskog rata. Lokacijski je smešten u Beograd , a prati tri generacije jedne porodice.  Porodicu Medaković upoznajemo kroz perspektivu Stevana Medakovića , Milutinovog sina i Mihajlovog oca. Njegovo pripovedanje započinje u Engleskoj, gde se Stevan školuje i upoznaje Elizabetu , svoju buduću ženu, koju dovodi u posleratni Beograd, tada nerazvijeni, postorijentalni grad koji nije našao ni svoj identitet ni mesto u savremenoj Evropi. Početak parlamentarizma i pokušaj demokratije koji se ruši pod težinom rastućeg komunističkog pokreta neodoljivo je referentan i na sadašnje prilike te je sasvim razumljivo zašto je Selenić ovaj roman uspeo da objavi tek 1985. „Po uverenju komunista krivično zakonodavstvo postoji da bi štitilo njihovu vlast, a pojedini paragrafi ne služe kažnjavanju pravih prestupnika , već ućutkivanju, suzbijanju i progonu neistomišljenika. To se najlakše postiže širokim i krajnje neod

Čitam: Deca zla, Miodrag Majić

„Postoje stvari koje je bolje nikada ne saznati. Ne postajemo od svake istine bolji.“  Baš u trenutku kada sam okrenula poslednju stranu romana i uzela telefon da pogledam šta ima novo na voljenom nam instagramu, na #branasbookclub je započeta diskusija o Miodragu Majiću i Deci zla . Divna koincidencija i savršena prilika da svoje sveže utiske podelim sa još mnogo ljubitelja književnosti i dragom Branislavom Antović.  Moram da kažem da se moj prvi utisak o Vulkanovoj knjizi nije promenio: ovo je roman koji ima intrigantnu i neobičnu temu, donekle tipiziranog i psihološki nedovoljno portretisanog glavnog junaka. Ipak, ono što bih rekla da je svetla tačka ovog romana je odabir tema. Poslednjih nekoliko godina smo potopljeni jugo-lit talasom, talasom istorijskih i pseudoistorijskih romana, pokušajima da se iskristališe prošlost, kako daleka, tako i bliska.  Deca zla takođe kao jedan od događaja uzimaju ratove devedesetih i njihov produkt – decu zla. Decu koja su se rodila i živela

Kamij Lorans, Mogla bih to biti ja - preporuka za čitanje

  Zahvaljujući izuzetnim preporukama sa #bukstagram profila Manjini naslovi ovaj je roman našao put do mene.  Zaista sam srećna što ima mnogo profila i blogova koji u današnje vreme svoj sadržaj kreiraju na taj način da do vas stignu realne preporuke za čitanje i koji prave naslove i dobre autore izvode na svetlost dana gotovo svakodnevno! Tako je i roman Mogla bih to biti ja došao do mene, a samim tim i ova "vanredna preporuka" do vas. Da pređemo na štivo! Kamij Lorans je napisala jedan od najinteresantnijih romana koje sam pročitala ove godine. Ova psihološka drama je kolaž jedne priče ispričane iz više perspektiva. Svaka od njih nam daje novi ugao gledanja, novu percepciju kroz naraciju protagonistkinje Kler , četrdesetosmogodišnje profesorke, razvedene žene i majke dvoje dece.  Ona svoju priču izlaže u formi dnevničkih zapisa, a za tom varijantom događaja idu i beleške psihijatra, bivšeg supruga i spisateljice Kamij. Svi su upleteni u tumačenje događaja, svi imaju sv