Пређи на главни садржај

APRILSKO PRELISTAVANJE - PREPORUKE ZA ČITANJE

 

APRILSKO PRELISTAVANJE

Kada slavite oba Uskrsa, mesec u kome se obeležavaju ne ostavi mnogo vremena za čitanje.🥰

Ipak, ovde su, najpre, dva zanimljiva romana, Book Lovers Emili Henri, priča o ljubavi/prema knjigama/o knjigama, što je savršeni spoj za svakog romantičnog knjigoljupca, kao i roman Aleksandre Poter, Sledeće godine u ovo vreme.

Book Lovers, Emily Henry

Nora Stivens je književni agent na vrhu svoje karijere. Pročitala je "sve" što se pročitati da, ona zna svaki zaplet, svaki preokret u priči i kako svaka od njih završava...
Kad sretne Čarlija, urednika izadnja u nameri da ostvare saradnju, sastanak slavno propadne i oboma je jasno da je to kraj njihove komunikacije i pre nego što je i počela. Međutim, kad Libi, Norina sestra, pozove Noru na odmor u Sunshine Falls, mesto gde se odigrava radnja njenog omiljenog romana, točkići sudbine počinju da se okreću... Čarli je tu. Neizbežni susreti praćeni duhovitim dosetkama kojima sam se stvarno smejala, vrcava energija i čudesna hemija između Nore i Čarlija - sve je tu za jednu small-town romance.🤭 Emili je oživela svoje likove na pravi način, dodala malo misterije Libi, tako da sam istovremeno i žurila da pročitam i zadržavala strane jer mi je bilo žao da se sve završi.
Da zaključim, ovo je divno slatkast roman čija magija počinje od prve strane.
🩷Može li jedna osoba imati baš sve u životu i šta to "sve" uistinu znači - možda ovde dobijete odgovor.
"That's the thing about women. There's no good way to be one. Wear your emotions on your sleeve and you're histerical. Keep them tucked away where your boyfriend doesn't have to tend to them and you're a heartless bit*h".


Drugi roman, tek završen, Sledeće godine u ovo vreme, prikazuje jednu četrdesetogodišnjakinju koja se suočava sa starenjem, porazima i borbom da očuva svoju suštinu. Inspirativno, naročito za nas iz '80 i neke.💖 Roman prati Nel koja je ostala bez svog hepienda, oseća se umorno dok čita motivacione poruke i razdraženo dok skroluje kroz Instagram i shvata da joj je muka od filtera, ulepšavanja i lažiranja savršenih života. Pokreće svoj podkast #confessionsofaforthysomethingfkup gde govori o svemu što je tišti, pati za bivšom ljubavi, iznajmljuje sobu kod Edvarda kao podstanar i polako gubi vezu sa najboljom prijateljicom. Šta još može da pođe naopako..?

Jedna svetla misao koja mi je došla čitajući ovaj roman je ta da je ženama i devojkama, odakle god da su, potrebna uvek ista emocija i razumevanje. Takođe, da ako osećate da vas neko baš i ne obožava, ne obožava vas! Vajb nikad ne laže.😉 Zato nije čudno što je veliko ispunjenje Nel našla u osamdesetogodišnjakinji Kriket i njihovom iskrenom prijateljstvu. Prijatelji, ljubav, dom, osećaj pripadnosti i prihvaćenosti - svi to želimo, zar ne? U ovom romanu možete naći neke nove odgovore na pitanje šta sve te želje zapravo, u stvarnosti mogu da budu, i šta biste sve vi mogli da budete.
Rudnik, Miodrag Majić

Definitivno najjeziviji roman koji se, naizgled, samo naivno poigrava sa našom stvarnošću.

➡️Spojleriiii slede!
Bogdan Banjac, narator, mladi advokat, sticajem okolnosti se upušta u saradnju sa poslovnim gigantom koji mu daje šansu da ostvari sve svoje snove. Međutim, to ne dolazi bez cene koja mora da se plati - mora i on nešto svoje da dâ. Ovaj deo romana me je podsetio na prodavanje duše đavolu. Vaganje, krivica koja se oseća je samo znak da je on već odlučio, ali da za samog sebe nije smislio dovoljno dobro opravdanje da napravi i poslednji korak.
Suočavanje sa posledicama svoje odluke dolazi brzo: dajući u zakup svoje imanje u mestu Lugovi za navodno kopanje kobalta, Banjac dolazi na ideju da obnovi svoje imanje. Ipak, ima li svrhe raditi to kad je zemlja zatrovana, reka crvena poput krvi, a ljudi umiru od nepoznatih bolesti?

Kao što glavni junak mora da otrije šta je stvarno, a šta plod posttraumatskog stresa, tako i čitalac treba da odluči šta je istina, a šta laž. Jer, njegovo iskustvo je možda samo varka, plod podsvesti i unutarnjih nemira... Ovako kako nam je dat, mogu reći da je Rudnik sjajan psihološki triler. Ja bih više volela da je bio distopijska priča i da uskoro ima i nastavak. Na primer, da u sledećem delu čitamo o spašavanju Banjca.


Niti jedan mesec ne može da prođe bez poezije iz Kontrast izdavaštva, pa je tako april obeležio Jovan Dučić i njegove Izabrane pesme.

O Dučiću kao pesniku, diplomati i čoveku se mnogo zna i mnogo priča, a ova knjiga je za sve vas koji volite prefinjenu poeziju, refleksivnu i eteričnu, kao što je njegova.



Verujem da su prvi dani maja doneli veliku tugu svima nama i da smo uplašeni, tužni, da osećamo i bes nemoći i mnoga protivrečna osećanja. Iz tog razloga sam preskočila nekoliko dana u preporučivanju i prepričavanju priča. Nije mi ni bilo do čitanja. 
Jedino što želim je da se sve što se desilo nikad nije desilo. Znam da je to nemoguće. Zato, pozivam vas da budete svetli primer, da živite časno, otvorenih očiju i blagih srca. 

Natašina Čitaonica 2023. © Nataša Kasaš

Pratite na mrežama: Instagram   Facebook Goodreads

Коментари

Популарни постови са овог блога

Čitam: Očevi i oci, Slobodan Selenić

 Ovo je roman koji govori o burnom istorijskom periodu od kraja Prvog do kraja Drugog svetskog rata. Lokacijski je smešten u Beograd , a prati tri generacije jedne porodice.  Porodicu Medaković upoznajemo kroz perspektivu Stevana Medakovića , Milutinovog sina i Mihajlovog oca. Njegovo pripovedanje započinje u Engleskoj, gde se Stevan školuje i upoznaje Elizabetu , svoju buduću ženu, koju dovodi u posleratni Beograd, tada nerazvijeni, postorijentalni grad koji nije našao ni svoj identitet ni mesto u savremenoj Evropi. Početak parlamentarizma i pokušaj demokratije koji se ruši pod težinom rastućeg komunističkog pokreta neodoljivo je referentan i na sadašnje prilike te je sasvim razumljivo zašto je Selenić ovaj roman uspeo da objavi tek 1985. „Po uverenju komunista krivično zakonodavstvo postoji da bi štitilo njihovu vlast, a pojedini paragrafi ne služe kažnjavanju pravih prestupnika , već ućutkivanju, suzbijanju i progonu neistomišljenika. To se najlakše postiže širokim i krajnje neod

Čitam: Deca zla, Miodrag Majić

„Postoje stvari koje je bolje nikada ne saznati. Ne postajemo od svake istine bolji.“  Baš u trenutku kada sam okrenula poslednju stranu romana i uzela telefon da pogledam šta ima novo na voljenom nam instagramu, na #branasbookclub je započeta diskusija o Miodragu Majiću i Deci zla . Divna koincidencija i savršena prilika da svoje sveže utiske podelim sa još mnogo ljubitelja književnosti i dragom Branislavom Antović.  Moram da kažem da se moj prvi utisak o Vulkanovoj knjizi nije promenio: ovo je roman koji ima intrigantnu i neobičnu temu, donekle tipiziranog i psihološki nedovoljno portretisanog glavnog junaka. Ipak, ono što bih rekla da je svetla tačka ovog romana je odabir tema. Poslednjih nekoliko godina smo potopljeni jugo-lit talasom, talasom istorijskih i pseudoistorijskih romana, pokušajima da se iskristališe prošlost, kako daleka, tako i bliska.  Deca zla takođe kao jedan od događaja uzimaju ratove devedesetih i njihov produkt – decu zla. Decu koja su se rodila i živela

Kamij Lorans, Mogla bih to biti ja - preporuka za čitanje

  Zahvaljujući izuzetnim preporukama sa #bukstagram profila Manjini naslovi ovaj je roman našao put do mene.  Zaista sam srećna što ima mnogo profila i blogova koji u današnje vreme svoj sadržaj kreiraju na taj način da do vas stignu realne preporuke za čitanje i koji prave naslove i dobre autore izvode na svetlost dana gotovo svakodnevno! Tako je i roman Mogla bih to biti ja došao do mene, a samim tim i ova "vanredna preporuka" do vas. Da pređemo na štivo! Kamij Lorans je napisala jedan od najinteresantnijih romana koje sam pročitala ove godine. Ova psihološka drama je kolaž jedne priče ispričane iz više perspektiva. Svaka od njih nam daje novi ugao gledanja, novu percepciju kroz naraciju protagonistkinje Kler , četrdesetosmogodišnje profesorke, razvedene žene i majke dvoje dece.  Ona svoju priču izlaže u formi dnevničkih zapisa, a za tom varijantom događaja idu i beleške psihijatra, bivšeg supruga i spisateljice Kamij. Svi su upleteni u tumačenje događaja, svi imaju sv