Пређи на главни садржај

Jesenje zagrevanje pred Sajam knjiga

 


Jesenje zagrevanje pred Sajam knjiga


Ovogodišnji Međunarodni Sajam knjiga u Beogradu se održava od 24. do 30. oktobra pod sloganom "Povratak napisanih". U to ime, napravićemo rekapitulaciju jesenjih naslova koji su mi prošli kroz ruke - mogu vam biti vredan vodič kroz sajamsku ponudu.😉


1. Ne brini za sutra, Emili Henri - ovo je jedan reread koji sam ostavila za jedan opušten, slobodan dan da bih mogla u potpunosti da uživam u slatkoći i lepršavosti ovog romana. Iako je ovo ljubavna priča, zanimljive su mi bile i reminiscencije junaka (koji su pisci) o pisanju, građenju radnje i likova. Iako je autorka tek ovog leta napravila bum na TikToku, kod nas se pojavila još prošle godine, kada sam i kupila roman i još tad ga pohvalila (bravo za mene i moj njuh! 😀).




2. Osmica, Rumena BužarovskaOvo su realne priče o ženama (uglavnom) koje niko ne vidi, čije se potrebe ne priznaju, čija je uloga da budu senke, da budu ono što od njih patrijarhalna sredina bespogovorno zahteva. Likove pratimo kroz tok njihovih misli, beznadežnost njihovih uloga nam je dobro poznata. Neko će ih osuđivati, neko će iz kože iskočiti (ja) zbog nepravde koja im se čini.



Negde sam pročitala da priče nemaju poentu, ali je moj utisak da ovo ipak nisu basne sa naravoučenijem već savremena proza. Odnos između protagonista-tlačitelja-posmatrača jasna je poruka. Dok god svedoci mirno posmatraju, ništa se neće promeniti. Dok god ja prihvatam da budem nevidljiva služavka, žena bez identiteta i svog glasa - to ću i biti.
Neke scene u zbirci su me nasmejale, neke rastužile, a neke razbesnele - zbirka je već neko vreme na tržištu, ali njen trenutak je i dalje aktualan.

3. Tihi pacijent, Aleks MajklidisOvo je uzbudljiv i napet triler, pun spletki i preokreta, držao me je prikovanu za knjigu dok nisam ostavila poslednjih pedeset stranica naredni dan.😁 ➡️Nisam mogla da pretpostavim rasplet, što je, sa moje strane, najveća preporuka! Ostavljam vam jedan citat iz romana:

"Ubilački bes ne rađa se u sadašnjosti. On potiče iz zemlje pre sećanja, iz sveta ranog detinjstva.... godinama stvara naboj, koji eksplodira - često ciljajući pogrešnu metu."




4. Nijedne žene sin, Frank Buispotresan roman o žrtvi, iskupljenju i nezasluženoj patnji. Stil pisanja Franka Buisa je ubedljiv i pronicljiv, a priča o pravdi i patnji se pamti dugo. Inače, uskoro izlazi i novi roman ovog autora koji ću sigurno čitati!




5. Devojka u ogledalu, Rouz Karlajl - još jedan napeti triler koji u središtu sadrži priču o porodici, sestrama bliznakinjama i spletkama koje ih okružuju, ali i onima koje pletu same. Zanimljivo, uzbudljivo i zastrašujuće!



6. Poslednja ljubav u Carigradu, Milorad PavićPoslednja ljubav u Carigradu je roman napisan u formi priručnika za gatanje u kojem čitalac može da prorekne sopstvenu sudbinu bacivši karte na sto i potom pročitavši poglavlja romana od kojih je svako vezano za po jednu od karata.

Naravno da čitalac karte koje idu uz knjigu može i da potpuno ignoriše.😀🤷‍♀️ Dodatnu mogućnost gatanja pisac u stvari poklanja čitaocu. Čitalac može uz pomoć tarot karata velike Arkane, koje idu uz knjigu i 22 poglavlja koja nose iste nazive kao i karte, da uporedo prati Haralampija Opujića, sled događaja, a da pritom uplovi u fantastični, magijski svet značenja i simbola.

Roman je izuzetno interaktivan, zabavan, neobičan. Nije komplikovan, a ako imate imalo istraživačkog duha i volite da otkrivate i tragate, zanima vas ezoterično i mistično, Poslednja ljubav u Carigradu vas čeka!


Nadam se da vas je ovo pretrčavanje inspirisalo da napravite svoju listu naslova i da se uputite na mesto gde se slave književnost, pisana reč i knjiga, kao i čitalac! 




Natašina Čitaonica 2022. © Nataša Kasaš

Pratite na mrežama: Instagram   Facebook Goodreads

Коментари

Популарни постови са овог блога

Čitam: Očevi i oci, Slobodan Selenić

 Ovo je roman koji govori o burnom istorijskom periodu od kraja Prvog do kraja Drugog svetskog rata. Lokacijski je smešten u Beograd , a prati tri generacije jedne porodice.  Porodicu Medaković upoznajemo kroz perspektivu Stevana Medakovića , Milutinovog sina i Mihajlovog oca. Njegovo pripovedanje započinje u Engleskoj, gde se Stevan školuje i upoznaje Elizabetu , svoju buduću ženu, koju dovodi u posleratni Beograd, tada nerazvijeni, postorijentalni grad koji nije našao ni svoj identitet ni mesto u savremenoj Evropi. Početak parlamentarizma i pokušaj demokratije koji se ruši pod težinom rastućeg komunističkog pokreta neodoljivo je referentan i na sadašnje prilike te je sasvim razumljivo zašto je Selenić ovaj roman uspeo da objavi tek 1985. „Po uverenju komunista krivično zakonodavstvo postoji da bi štitilo njihovu vlast, a pojedini paragrafi ne služe kažnjavanju pravih prestupnika , već ućutkivanju, suzbijanju i progonu neistomišljenika. To se najlakše postiže širokim i krajnje neod

Čitam: Deca zla, Miodrag Majić

„Postoje stvari koje je bolje nikada ne saznati. Ne postajemo od svake istine bolji.“  Baš u trenutku kada sam okrenula poslednju stranu romana i uzela telefon da pogledam šta ima novo na voljenom nam instagramu, na #branasbookclub je započeta diskusija o Miodragu Majiću i Deci zla . Divna koincidencija i savršena prilika da svoje sveže utiske podelim sa još mnogo ljubitelja književnosti i dragom Branislavom Antović.  Moram da kažem da se moj prvi utisak o Vulkanovoj knjizi nije promenio: ovo je roman koji ima intrigantnu i neobičnu temu, donekle tipiziranog i psihološki nedovoljno portretisanog glavnog junaka. Ipak, ono što bih rekla da je svetla tačka ovog romana je odabir tema. Poslednjih nekoliko godina smo potopljeni jugo-lit talasom, talasom istorijskih i pseudoistorijskih romana, pokušajima da se iskristališe prošlost, kako daleka, tako i bliska.  Deca zla takođe kao jedan od događaja uzimaju ratove devedesetih i njihov produkt – decu zla. Decu koja su se rodila i živela

Kamij Lorans, Mogla bih to biti ja - preporuka za čitanje

  Zahvaljujući izuzetnim preporukama sa #bukstagram profila Manjini naslovi ovaj je roman našao put do mene.  Zaista sam srećna što ima mnogo profila i blogova koji u današnje vreme svoj sadržaj kreiraju na taj način da do vas stignu realne preporuke za čitanje i koji prave naslove i dobre autore izvode na svetlost dana gotovo svakodnevno! Tako je i roman Mogla bih to biti ja došao do mene, a samim tim i ova "vanredna preporuka" do vas. Da pređemo na štivo! Kamij Lorans je napisala jedan od najinteresantnijih romana koje sam pročitala ove godine. Ova psihološka drama je kolaž jedne priče ispričane iz više perspektiva. Svaka od njih nam daje novi ugao gledanja, novu percepciju kroz naraciju protagonistkinje Kler , četrdesetosmogodišnje profesorke, razvedene žene i majke dvoje dece.  Ona svoju priču izlaže u formi dnevničkih zapisa, a za tom varijantom događaja idu i beleške psihijatra, bivšeg supruga i spisateljice Kamij. Svi su upleteni u tumačenje događaja, svi imaju sv