Пређи на главни садржај

HORIZONTI: Recenzija zbirke poezije - N. V. Bjelanović


Наташа Kасаш, ХОРИЗОНТИ

Обимом невелика збирка Хоризонти Наташе Kасаш показује, најприје, као двострук квалитет ауторкину изражену сензитивност и критички однос према себи, свијету, смислу бивствовања. У њој је сензибилитет женског писма осјенчен иронијом као специфичним зачином (“верујем… у никад вољено”, каже се у иницијалној пјесми Белина у мени. Та пјесма је и иначе међу најуспјелијим, сва од напола чулних, напола апстрактних слика, а сличне су јој, према интензитету и осјећајности, оне под бројевима 11 и 12).
Збирка је упечатљива, аутентична, на тренутке врло снажна и болна, али без страха од изражене емотивности, која се често намјерно инхибира код наших пјесникиња. Њена насловна одредница, срећно изабрана, метафора је унутрашње, духовне топографије лирске хероине. Пут Хоризоната заправо је пејзаж унутрашњих, емотивних хронотопа. Маркирана су тако важна, кључна, преиспитивачка мјеста унутрашњег развоја, положена у језгра поетичких судара семантике апстрактних именица емотивног набојачежња, очајање, туга, заборав, срећа, жудња са глаголима који као основно или имплицирано значење носе преобликовање и звук – урушавати се, распукнути се, струјати, дробити, ускомешати, отресатиНа тај начин се врло ефектно спајају, претапају статички, централни, и динамички, односно покретачки слој ових стихова. Тако се истовремено и креира и доводи у баланс напетост између мотивационих сила пјевања – осјећања изгубљености, туге, горчине, немоћи, бесмисла и, са друге стране,  непобитности и непорецивости љепоте свијета који се посматра, макар се она најчешће сагледавала у одбљесцима ишчезлог, или у крхотинама. (Нарочито треба обратити пажњу на пјесму под редним бројем 10, према нашем мишљењу најбољу у збирци, која има и композиционо важно мјесто. Чини се да она својом смиреношћу и снагом обухвата и смирује контрастне тежње – за поетичном контемплацијом, као и за рушилачком негацијом).
О динамизму цијеле збирке увјерљиво свједочи и једна од посљедњих пјесама у збирци, она под бројем 25. Насупрот већ истакнутом меланхоличном, повремено и нихилистичком тону цјелине, она има и готово ведре акценте, и заправо је документ о снажном осјећању вриједности постојања, ма какво оно било: „То сам ја кад сам истинита. / Осећам своје постојање у сивилу бесмисла“. Повремено изненађујуће акцентовање ову збирку, релативно монолитну, спасава од изражене нивелације која за једно лирско ткање може бити понешто заморна и погубна у смислу изостанка изазова читаоцу. С друге стране, потенцирано уједначавање на тематском и мелодијском нивоу може се посматрати и као поетичка чежња, жеља да се пјесма никада не заврши, прецизирана, уосталом, и у једном стиху у пјесми под бројем 23.
У ауторском рукопису Наташе Kасаш дају се препознати, као фини ехо, одјеци поетика великих српских пјесника двадесетог вијека. Ту је прије свега ријеч о Васку Попи и Бранку Миљковићу (на кога се, заправо, на једном мјесту директно и реферише). Пегаво лице неба”, на примјер, типично је Попина синтагма-метафора. Претпоставка је да су та мјеста, не тако честа, не само свједочанства о лектири-утицају него и својеврсно лично сврставање младе пјесникиње у аутопоетичком смислу.
Збирка Хоризонти, дакле, осим што, несумњиво, назначава један озбиљан лирски таленат и дисциплину са којом му се приступа, сама по себи је истовремено снажан и њежан лирски подухват. У тим двјема одредницама сажима се њена унутрашња есенција и наговјештава, надамо се, даље пјевање Натасе Kасаш у назначеним поетичким координатама, али и ван њих, у правцу назначеног иронијског и преиспитивачког, датог у овој збирци као обећање и залог даљег писања.

Natašina Čitaonica 2019.© Nataša Kasaš

Pratite na mrežama:     Instagram Facebook


Коментари

Популарни постови са овог блога

Čitam: Očevi i oci, Slobodan Selenić

 Ovo je roman koji govori o burnom istorijskom periodu od kraja Prvog do kraja Drugog svetskog rata. Lokacijski je smešten u Beograd , a prati tri generacije jedne porodice.  Porodicu Medaković upoznajemo kroz perspektivu Stevana Medakovića , Milutinovog sina i Mihajlovog oca. Njegovo pripovedanje započinje u Engleskoj, gde se Stevan školuje i upoznaje Elizabetu , svoju buduću ženu, koju dovodi u posleratni Beograd, tada nerazvijeni, postorijentalni grad koji nije našao ni svoj identitet ni mesto u savremenoj Evropi. Početak parlamentarizma i pokušaj demokratije koji se ruši pod težinom rastućeg komunističkog pokreta neodoljivo je referentan i na sadašnje prilike te je sasvim razumljivo zašto je Selenić ovaj roman uspeo da objavi tek 1985. „Po uverenju komunista krivično zakonodavstvo postoji da bi štitilo njihovu vlast, a pojedini paragrafi ne služe kažnjavanju pravih prestupnika , već ućutkivanju, suzbijanju i progonu neistomišljenika. To se najlakše postiže širokim i krajnje neod

Čitam: Deca zla, Miodrag Majić

„Postoje stvari koje je bolje nikada ne saznati. Ne postajemo od svake istine bolji.“  Baš u trenutku kada sam okrenula poslednju stranu romana i uzela telefon da pogledam šta ima novo na voljenom nam instagramu, na #branasbookclub je započeta diskusija o Miodragu Majiću i Deci zla . Divna koincidencija i savršena prilika da svoje sveže utiske podelim sa još mnogo ljubitelja književnosti i dragom Branislavom Antović.  Moram da kažem da se moj prvi utisak o Vulkanovoj knjizi nije promenio: ovo je roman koji ima intrigantnu i neobičnu temu, donekle tipiziranog i psihološki nedovoljno portretisanog glavnog junaka. Ipak, ono što bih rekla da je svetla tačka ovog romana je odabir tema. Poslednjih nekoliko godina smo potopljeni jugo-lit talasom, talasom istorijskih i pseudoistorijskih romana, pokušajima da se iskristališe prošlost, kako daleka, tako i bliska.  Deca zla takođe kao jedan od događaja uzimaju ratove devedesetih i njihov produkt – decu zla. Decu koja su se rodila i živela

Kamij Lorans, Mogla bih to biti ja - preporuka za čitanje

  Zahvaljujući izuzetnim preporukama sa #bukstagram profila Manjini naslovi ovaj je roman našao put do mene.  Zaista sam srećna što ima mnogo profila i blogova koji u današnje vreme svoj sadržaj kreiraju na taj način da do vas stignu realne preporuke za čitanje i koji prave naslove i dobre autore izvode na svetlost dana gotovo svakodnevno! Tako je i roman Mogla bih to biti ja došao do mene, a samim tim i ova "vanredna preporuka" do vas. Da pređemo na štivo! Kamij Lorans je napisala jedan od najinteresantnijih romana koje sam pročitala ove godine. Ova psihološka drama je kolaž jedne priče ispričane iz više perspektiva. Svaka od njih nam daje novi ugao gledanja, novu percepciju kroz naraciju protagonistkinje Kler , četrdesetosmogodišnje profesorke, razvedene žene i majke dvoje dece.  Ona svoju priču izlaže u formi dnevničkih zapisa, a za tom varijantom događaja idu i beleške psihijatra, bivšeg supruga i spisateljice Kamij. Svi su upleteni u tumačenje događaja, svi imaju sv